Fairbanks – w sercu Alaski

Fairbanks to niewielkie miasto położone w centralnej części Alaski. Liczy około 32 tys. mieszkańców. Ze względu na swoje położenie – miasto jest oddalone od koła podbiegunowego około 200 km – jest dobrym miejscem startowym dla chcących tam dotrzeć. Leży nad rzeką Chena, co również przyciąga turystów, ze względu na bliskość gorących źródeł, o których więcej w tym wpisie.

Trochę historii

Przez tysiące lat, tereny na których obecnie leży Fairbanks zamieszkiwały rdzenne plemiona Atabasków. Miasto zaczęło istnieć pod swoją nazwą dopiero w 1902 roku, jeszcze jako osada. Kupiec Elbridge Truman Barnette, który znalazł się tam poniekąd przypadkiem, zdecydował się nadać osadzie nazwę „Fairbanks” na cześć senatora z Indiany – Charlesa W. Fairbanks’a (a ten 3 lata później został wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych).

Miasteczko zaczęło stawać się popularniejsze za sprawą gorączki złota i odkrycia w okolicy złóż tego kruszca. Poszukiwacze chętnie osiedlali się tam, tym samym powiększając i uatrakcyjniając miasto. Jednak po pewnym czasie znalezisk zaczęło ubywać, więc i ludzie zaczęli wyjeżdżać. Jednak rok 1968 przywrócił nadzieję na rozwój miasta, wraz z kolejnym odkryciem – tym razem były to złoża ropy w Prudehoe Bay, na samej północy Alaski. Rozpoczęto budowę ropociągu Trans-Alaska, który przebiegał właśnie przez Fairbanks, a miasto ze względu na swoją dobrą lokalizację stało się kluczowym miejscem zaopatrzeniowym i rozrywkowym dla pracujących przy budowie ropociągu. Rozwój miasta spowolnił po zakończeniu budowy, jednak od 1977 roku do teraz liczba mieszkańców utrzymuje się na dość stabilnym poziomie.

Atrakcje Fairbanks

Z powodu bliskiego położenia względem koła podbiegunowego, odwiedzający Fairbanks mogą liczyć na zaobserwowanie zorzy polarnej, oczywiście zimą, gdyż w miesiącach letnich doświadczymy tu niepełnego dnia polarnego – w nocy robi się ciemno na zaledwie kilka godzin. Lokalni przewodnicy z pewnością doradzą najlepsze miejsce do obserwacji zjawiska.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Museum of the North – Muzeum Północy, znajdujące się na kampusie Uniwersytetu w Fairbanks. Oferuje ono ogromną i jedyną w swoim rodzaju kolekcję. Przybliża historię rdzennych mieszkańców Alaski, poznacie tu również specyfikę dzikiej przyrody i alaskańskiego klimatu. Muzeum jest bardzo nowoczesne, są w nim multimedialne wystawy oraz audytoria. Warto odwiedzić ich stronę, by dowiedzieć się więcej.

Nieopodal Fairbanks leży również miasteczko North Pole, które przyciąga turystów Domem Świętego Mikołaja. Atrakcja jest całoroczna, można usiąść i zrobić sobie zdjęcie ze „Świętym”. Domek jest kolorowy, w środku można kupić pamiątki i świąteczne ozdoby, a w pobliżu rezydują renifery św. Mikołaja, które też są chętnie odwiedzane i karmione przez zwiedzających.

Dom Świętego Mikołaja

Dom Świętego Mikołaja, nieopodal Fairbanks, przyciąga nie tylko najmłodszych ;)

Na odwiedzających Alaskę w lutym czekają też atrakcje takie jak najtrudniejszy na świecie wyścig psich zaprzęgów Yukon Quest, obejmujący dystans 1000 mil. W latach parzystych wyścig rozpoczyna się w Fairbanks i kończy w kanadyjskim Whitehorse, w latach nieparzystych na odwrót.

Ponadto również w lutym co roku rozgrywają się Mistrzostwa Świata w Rzeźbieniu w Lodzie, które ściągają na Alaskę największych artystów. Zawody można zobaczyć na żywo, a prace można oglądać do końca marca.

Podsumowanie

Fairbanks jest niewątpliwie miastem wartym odwiedzenia. Pozostaje tylko zadecydować, kiedy chcemy je odwiedzić, pod kątem dostępnych w danym czasie atrakcji. Mimo wszystko, miasto oferuje wiele bez względu na porę roku, więc wyjazd na pewno nie będzie zmarnowanym czasem.

2 comments on “Fairbanks – w sercu Alaski”

    • Julia Odpowiedz

      Dziękuję Pani za miłe słowa! Niestety nie jestem z Alaski, choć są tam pieski Husky, ha ha! Może kiedyś… pozdrawiam również!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *