Park Narodowy Denali – obowiązkowo!

Denali National Park and Preserve to jeden z największych parków narodowych w Stanach Zjednoczonych. Na jego obszarze znajduje się najwyższy szczyt USA, mająca 6190 m n.p.m. góra Denali, do 2015 roku znana też pod nazwą Mount McKinley. Park jest bez wątpienia istotnym miejscem pod względem natury, ale też turystyki – wiele osób decyduje się na przemierzanie licznych szlaków, czy też całodniowe wycieczki autobusowe w miejsca, gdzie ciężko dotrzeć na piechotę.

Tablica powitalna Parku Denali

Tablica powitalna, którą turyści mogą zobaczyć wjeżdżając na teren parku, przy drodze prowadzącej do głównego centrum dla zwiedzających.

Co oferuje turystom Park Denali?

Teren parku jest domem dla wielu gatunków zwierząt, między innymi niedźwiedzia polarnego, grizzly, łosia, lisa polarnego czy świstaka. Władze parku dbają o spokój zwierząt, ale też chcą przybliżyć ich specyfikę oraz dać niepowtarzalną możliwość zobaczenia ich w środowisku naturalnym. Właśnie dlatego park oferuje kilkugodzinne wycieczki autobusowe, podczas których zwiedzający mogą podziwiać zjawiskowe widoki, a także zaobserwować dziką naturę. Przewodnicy zawsze podpowiedzą, gdzie wypatrywać danego zwierzęcia, oraz opowiedzą o historii i wyjątkowości parku. Autobusy dojeżdżają do centrum turystycznego, w którym odbywają się pokazy krótkich filmów o historii Denali, naturze, odkryciach etc. Można tam odpocząć, dowiedzieć się czegoś więcej na temat parku, a ponadto – z wzniesienia na którym znajduje się centrum, w dni bez mgły można zobaczyć szczyt Denali.

Przygotowując się do spędzenia całego dnia na terenie parku, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Należy wziąć ze sobą prowiant, gdyż nie będziemy w stanie kupić ani jedzenia, ani wody w czasie trwania wycieczki. Jednak prościej jest jeśli chodzi o ubiór – przez to, że spędzimy większość czasu w autobusie, nie musimy martwić się złą pogodą.

Kiedy odwiedzić Denali?

Zważając na to, że park składa się z tajgi i tundry, a biegnie przez niego tylko jedna droga dogodna dla turystów, najlepszym okresem na wyjazd jest czas między końcem maja a wrześniem. Należy pamiętać, że będziemy na dość dużej wysokości, przez co mimo lata temperatura jednak będzie niska. Przed wyjazdem dobrze sprawdzić godziny, w jakich park będzie otwarty, bo te mogą się zmieniać zależnie od sytuacji i czasu. Najlepszym źródłem informacji będzie oficjalna strona Parku Narodowego Denali.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *